معماری داخلی چیست؟

معماری داخلی

معماری داخلی را می توان جزو آن دسته از تخصص هایی دانست که عمر زیادی در داخل کشور ما ندارد. البته در گذشته این موضوع به صورت تجربی و در بین بناها و معماران و ساختمان های داخلی کشور ما به چشم می‌خورد. اما هیچگاه به عنوان یک تخصص جداگانه مورد بررسی قرار نگرفته بود. اما در طی سال‌ های اخیر مفهوم معماری داخلی به یک ترفند تبدیل شده و متخصصان زیادی هم در این حیطه دست به کار شده اند. با این اوصاف هنوز هم بخش زیادی از افراد با ماهیت آن آشنایی ندارند. در واقع آن ها نمی دانند که معماری داخلی چیست و شامل چه مواردی می شود؟ افزون بر این موارد اغلب این افراد معماری داخلی را با طراحی داخلی یا طراحی دکوراسیون داخلی اشتباه می‌گیرند. همین مورد باعث شده تا در پروسه انتخاب خود دچار سردرگمی های مختلفی شوند.
ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا این موضوع را به شیوه ای دقیق و مناسب خدمت شما عزیزان شرح دهیم؛ لذا حتماً ما را تا انتهای این مقاله همراهی نمایید.

تعریف معماری داخلی چیست؟

همانگونه که اشاره کردیم، اغلب افراد در کشور ما به خوبی با معماری داخلی آشنایی ندارند. اگرچه ممکن است اغلب آن ها به نحوی با این تخصص سروکار داشته یا از متخصصان آن در چیدمان خانه خود استفاده کرده باشند، اما در هر حال بیشتر افراد با ماهیت آن آشنایی ندارند.
برای این که بخواهیم ماهیت این موضوع را شرح دهیم، تعریف های بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام از آن ها به نحوی گویای درون مایه این فعالیت هستند. اما اگر معماری داخلی را در یک کلام شرح دهیم، باید بگوییم که مجموعه‌ ای از اقدامات برای طراحی فضای داخل مرزهای هر ساختمان است.
این موضوع اقدامات مختلفی همچون طراحی لوازم و دکوراسیون، تزئین پلاسترهای خانه، افزایش ایمنی، چینش فضاها، افزایش یا کاهش گنجایش و موارد دیگر اشاره نمود.
در واقع هرگونه تغییراتی که در چهارچوب داخلی دیوارهای یک بنا انجام شود، در محدوده معماری داخلی قرار می گیرد. به همین جهت است که غالباً ساخت درون ساختمان در حیطه این معماری قرار می گیرد.
اگرچه این تعریف کوتاه و ساده به نظر می‌ رسد، اما طیف بسیار زیادی از اقدامات و موارد مختلف را شامل می‌شود که هر کدام از آن ها پیچیدگی های مختص به خود را دارند. همین مورد باعث وسیع شدن این پدیده تخصصی شده است. به گونه ای که برای انجام اقدامات این مربوط به آن نیاز به دریافت کمک از کارشناسان این رشته وجود دارد.

منظور از معماری داخلی چیست؟

معماری داخلی در واقع طراحی یک فضا است که با استفاده از مرزهای ساختمان ایجاد شده است.
معماری داخلی به علم طراحی فضای داخلی یک ساختمان گفته می شود که بر اساس استانداردهای موجود انجام می شود.
در واقع فرآیندی است که با استفاده از آن قسمت های داخلی ساختمان با در نظر گرفتن جنبه‌ های انسانی و استفاده از فضا طراحی می شوند و می توان گفت که طراحی داخلی ساختمان با توجه به قید و شرط های معماری می باشد.
با توجه به اهمیت معماری داخلی اخیراً آن را جزئی از معماری پایدار می‌دانند که برای نگهداری منابع و بازیافت و طراحی کاربردی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
معماری داخلی شامل جنبه‌ های معماری و فنی فضای داخلی با توجه به ویژگی‌ های هنری است.
به طور کلی می توان گفت بین معماری داخلی بنا و مواد و عناصری که در ساخت بنا استفاده می شود، ارتباط نزدیکی وجود دارد. نوع این مصالح و معماری به کار رفته نیز بر رفتار و سبک زندگی افراد تاثیرگذار خواهد بود.
در واقع معماری داخلی هنر و علم طراحی و ساختن قسمت های مختلف داخل ساختمان می باشد و با طراحی کل ساختمان در ارتباط است.
در اصل این معماری توصیف درونی ساختمان را بر عهده دارد که از گذشته تا تاکنون تحولات زیادی شامل  آن شده است.

معماری داخلی چیست
معماری داخلی

ساده ترین تعریفی که می‌توان برای معماری داخلی ارائه کرد، این است که هنر معماری به معنی طراحی ساختمان ها و فضای بین آن ها می باشد. ولی در عمل وظایف پیچیده تری بر عهده این افراد است، زیرا باید علاوه بر داشتن دانش نقشه کشی و طراحی نقشه ساختمان، با استفاده از قوانین بهینه سازی و خلاقیت فضای داخلی خانه ها را با توجه به نیازهای انسانی طراحی نمایند.

تفاوت معماری داخلی با دکوراسیون داخلی

متاسفانه اغلب افراد دکوراسیون داخلی را با معماری داخلی یکسان می دانند. این به عنوان رایج ترین مشکلی شناخته می‌شود که باعث سردرگمی افراد شده و اجازه نمی دهد تا آن ها بتوانند متخصصین لازم برای این هدف را شناسایی کرده و از خدمات آن ها کمک بگیرند. این در حالی است که دو رشته مورد نظر کاملاً متفاوت بوده و صرفاً دارای نقاط اشتراکی خاصی هستند.
در واقع دکوراسیون داخلی شامل طراحی وسایل و بخش های داخلی خانه به منظوره ایجاد شرایطی بهتر برای سکونت می باشد. این در حالی است که معماری داخلی تغییر تمام بخش های داخلی خانه (نه صرفا وسایل) را شامل می شود.
برای مثال یک معمار داخلی با توجه به تخصص و آموزش های خود می تواند به خوبی نسبت به تخریب یا ایجاد دیوار جدید برای فضای داخلی خانه اقدام نماید. این عمل به منظور افزایش یا کاهش مساحت بخش‌ هایی مختلف ساختمان انجام می شود. مازاد بر این یک معمار داخلی می‌تواند نسبت به ایجاد پنجره یا نورگیر جدید اقدام نموده و تغییرات مختلفی را به منظور افزایش امنیت بخش های داخلی خانه اعمال نماید. اما یک طراح دکوراسیون داخلی تمرکز خود را بیشتر بر روی چینش اجزای مختلف، ترکیب رنگ ها و جلوه داخلی خانه ها معطوف کرده است.
البته این اقدامات در حیطه معماری داخلی هم جای می گیرد. لذا یک معمار داخلی می تواند طیف زیادی از وظایف یک طراح دکوراسیون را انجام دهد. اما بدون شک یک متخصص دکوراسیون داخلی نمی تواند به شیوه‌ ای مناسب از عهده وظایف یک معمار داخلی بر بیاید، مگر این که تجربه عملی کافی در این حیطه داشته باشد.

معماری داخلی شامل چه مواردی است؟

همانگونه که اشاره کردیم، حیطه کار معمار داخلی بسیار گسترده است. همین فاکتور هم باعث شده تا اغلب افراد به خوبی با وظایف این تخصص آشنایی نداشته باشند. در واقع ممکن است برخی از آن ها به طور دقیق ندانند که معماری داخلی خانه شامل چه مواردی می شود؟
اگر بخواهیم به شیوه‌ ای ساده شرح دهیم، باید عنوان کنیم که هرگونه تغییر در چهارچوب دیوارهای داخلی سازه جزو وظایف معمار داخلی حساب می شود. از جمله این وظایف می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ایجاد یا حذف دیوارهای داخلی
  • تعیین پارتیشن بندی بخش های مختلف داخلی خانه
  • حذف یا ایجاد پنجره جدید به منظور افزایش یا کاهش نور داخلی ساختمان
  • افزایش امنیت بخش های مختلف فضایی داخلی
  • تعیین نوع پلاستر داخلی خانه نظیر گچ کاشی و …
  • ترکیب رنگ فضایی داخلی خانه
  • تعیین چیدمان و نوع دکوراسیون داخلی خانه
  •  و…

این موارد را می‌توان جزو مهمترین اقداماتی دانست که در چهارچوب وظایف یک معمار داخلی قرار می گیرد. البته این موارد می تواند به مراتب گسترده تر و بیشتر شود. به همین جهت است که این تخصص به عنوان یک پروسه‌ نسبتا پیچیده تلقی می شود.

سخن آخر
معماری داخلی به عنوان یکی از مورد نیازترین تخصص هایی تلقی می شود که در طی چند سال گذشته تقاضای زیادی در داخل کشور برای آن ایجاد شده است. با این اوصاف بخش زیادی از مردم به خوبی با ماهیت آن آشنایی ندارند. همین مورد هم سبب می‌ شود تا در پروسه استفاده از خدمات آن دچار مشکل شده و به افراد غیر متخصص رجوع نمایند.
ما در این مقاله سعی کردیم تا به شیوه های دقیق تمام جنبه های این تخصص را خدمت شما عزیزان ذکر کرده و تفاوت آن با طراحی دکوراسیون داخلی را شرح دهیم.
چنانچه به دنبال اطلاعات بیشتر یا کمک گرفتن از یک تیم معمار داخلی هستید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما در گروه خورشید دیزاین تماس حاصل فرمایید.

30 پاسخ

  1. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive four emails with the same comment. There has to be a way you can remove me from that service? Many thanks!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پر بازدید
×

مشاوره رایگان: هر سوالی داری بپرس

×